First name
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Last name
ΚΑΜΕΝΗΣ
Organisation name
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΜΕΝΗΣ
Type of member
Individual
Describe your organisation
Ως οδηγός ή μάλλον ως κακός οδηγός από τα πρώτα νεανικά χρόνια, είχα εμπλακεί σε πολλά τροχαία ατυχήματα και είναι θαύμα που βρίσκομαι στη ζωή υγιής και αρτιμελής.
Αργότερα ως πολίτης δραστηριοποιήθηκα αρκετές φορές στο θέμα της ασφαλούς οδήγησης και πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων με:
- την πρωτοβουλία ίδρυσης ενός συλλόγου
- την έκδοση αφισών, φυλλαδίων, βίντεο, και δημοσιεύσεων,
- ομιλίες σε σχολεία, συλλόγους κλπ.
- ευαισθητοποίηση φορέων και υπηρεσιών.
Ως Δήμαρχος Λουτροπόλεως Θερμής (για 12 χρόνια) είχα πάντα σε προτεραιότητα την οδική ασφάλεια με παρεμβάσεις στο οδικό δίκτυο, με διάφορες άλλες εκδηλώσεις και αποκορύφωμα μία μεγάλη εκδήλωση με κύριο ομιλητή τον αείμνηστο Άρη Σταθάκη όπου προσφέραμε δωρεάν κράνη σε όλους τους νέους και νέες του Δήμου ηλικίας 17 έως 22 ετών.
Το 2011 μετά από αλλεπάλληλα θανατηφόρα ατυχήματα στο νησί μας και μη αντέχοντας την αδιαφορία των πάντων, προχώρησα σε διήμερη απεργία πείνας, εντός του κεντρικού κτιρίου της Περιφέρειας Β. Αιγαίου με σκοπό να ταρακουνήσω πολιτεία και κοινωνία και να διεκδικήσω τη λήψη μέτρων.
Για αρκετά χρόνια θεωρήθηκα και ΄΄γραφικός΄΄ για την εμμονή και την επιμονή μου στο συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν πειράζει…. συνεχίζω.
Αυτό είναι ένα από τα κομμάτια της ζωής μου, το βιογραφικό μου ας πούμε, στον τομέα της πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων.
Με εκτίμηση
Δημήτρης Καμενής
Αργότερα ως πολίτης δραστηριοποιήθηκα αρκετές φορές στο θέμα της ασφαλούς οδήγησης και πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων με:
- την πρωτοβουλία ίδρυσης ενός συλλόγου
- την έκδοση αφισών, φυλλαδίων, βίντεο, και δημοσιεύσεων,
- ομιλίες σε σχολεία, συλλόγους κλπ.
- ευαισθητοποίηση φορέων και υπηρεσιών.
Ως Δήμαρχος Λουτροπόλεως Θερμής (για 12 χρόνια) είχα πάντα σε προτεραιότητα την οδική ασφάλεια με παρεμβάσεις στο οδικό δίκτυο, με διάφορες άλλες εκδηλώσεις και αποκορύφωμα μία μεγάλη εκδήλωση με κύριο ομιλητή τον αείμνηστο Άρη Σταθάκη όπου προσφέραμε δωρεάν κράνη σε όλους τους νέους και νέες του Δήμου ηλικίας 17 έως 22 ετών.
Το 2011 μετά από αλλεπάλληλα θανατηφόρα ατυχήματα στο νησί μας και μη αντέχοντας την αδιαφορία των πάντων, προχώρησα σε διήμερη απεργία πείνας, εντός του κεντρικού κτιρίου της Περιφέρειας Β. Αιγαίου με σκοπό να ταρακουνήσω πολιτεία και κοινωνία και να διεκδικήσω τη λήψη μέτρων.
Για αρκετά χρόνια θεωρήθηκα και ΄΄γραφικός΄΄ για την εμμονή και την επιμονή μου στο συγκεκριμένο θέμα αλλά δεν πειράζει…. συνεχίζω.
Αυτό είναι ένα από τα κομμάτια της ζωής μου, το βιογραφικό μου ας πούμε, στον τομέα της πρόληψης τροχαίων ατυχημάτων.
Με εκτίμηση
Δημήτρης Καμενής