MOBILITY AND TRANSPORT
European Road Safety Charter
Good Practice

An interactive traffic safety town

  1. Malti
  2. English

An interactive traffic safety town

Please describe the main road safety challenges/problems you have addressed or are addressing. 
Vaikai kiekvieną dieną susiduria su eismu keliuose. Deja, eismo nelaimių, kuriose nukenčia vaikai, nepavyksta išvengti. Eismo saugumo įgūdžių ugdymas ikimokykliniame, ankstyvajame mokykliniame ir vyresniame amžiuje neišvengiama būtinybė. Tačiau eismo įgūdžiai nesuformuojami per vieną dieną. Mokyklos tikslas - ugdyti vaikų saugaus elgesio kelyje sampratą ir įgūdžius. Padėti vaikui įgyti jo amžių ir patirtį atitinkančias saugaus elgesio kelyje žinias bei ugdyti nuostatą būti atsakingiems už savo elgesį, veiksmus ir pasekmes kelyje. Mokykloje vykdomi edukaciniai užsiėmimai, renginiai, projektai, dviratininkų stovyklos, neformalaus ugdymo popamokiniai užsiėmimai bei akcijos saugaus eismo tema. Vaikai, šiandieną būdami atsakingi pėstieji ir keleiviai, ateityje taps rūpestingais ir kultūringais vairuotojais. Mokyklos veiklos rezultatas mažėjantis žuvusiųjų ir sužeistų vaikų skaičius Kauno mieste.

Project activities

If you work together with external partners, list the most important partners and briefly describe their role. 
Projektai ir renginiai vykdomi bendradarbiaujant su Kauno apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu, Lietuvos automobilių kelių direkcija, valstybės įmone „REGITRA“. Renginių metu policijos pareigūnai užtikrina dalyvių saugumą, vykdo švietėjišką veiklą, teisėjauja. Mokykla organizuoja ir vykdo Lietuvos automobilių kelių direkcijos inicijuojamus renginius, dalyvauja juose, kaip partneriai. Valstybės įmonė ,,REGITRA“ daugelio saugaus eismo renginių, projektų rėmėja.
Please describe the project activities you carried/are carrying out and the time period over which these were implemented. 
Kaune atidarytas Saugaus eismo miestelis „Saugėnai“. Pirmoji ir kol kas vienintelė Lietuvoje bei Baltijos šalyse tokio pobūdžio edukacinė erdvė. Remiantis kelių eismo taisyklėmis pėstiesiems, dviratininkams bei vairuotojams buvo projektuojamos gatvės, sankryžos, pėsčiųjų takai. Jame vaikai ugdys ir stiprins saugaus eismo įgūdžius ir bendrą supratimą apie keliuose galiojančias taisykles. ,,Saugėnuose“ vyktomi renginiai, skatinantys saugaus eismo sampratos ugdymą. Juose dalyvauja ikimokyklinio, 1 – 4 kl., 5 – 8 kl. ir vyresnių klasių mokiniai (,,Mažas ir saugus“; projekto Saugokime jaunas gyvybes keliuose“ renginiai: ,,Šviesoforas“, ,,Saugus ratas“; šeimų šventė ,,Ateities kūrėjai“ ir kt. Per mokslo metus mūsų edukaciniuose saugaus eismo užsiėmimuose apsilanko 4–5 tūkstančiai vaikų iš Kauno ir iš visos Lietuvos. Renginiai ir edukaciniai užsiėmimai tęstiniai. Saugaus eismo miestelis yra atviras visiems Lietuvos gyventojams.
List the actions you carried/are carrying out 
Date 
Saturday, 4 June, 2022

Evaluation

What has been the effect of the activities? 
Saugaus eismo miestelio įrengimas sudarė sąlygas kokybiškai nuo pat mažens ugdyti suvokimą apie eismą, kelių eismo taisykles, eismo dalyvių (pėsčiųjų, dviratininkų, automobilių vairuotojų) pareigas. Tokios priemonės su konkrečiais pavyzdžiais ir realistiškomis situacijomis stiprina vaikų suvokimą, kodėl taip svarbu laikytis taisyklių gatvėje. visą saugiam eismui užtikrinti reikalingą infrastruktūrą – šaligatvius, sankryžas, kelio ženklus, stoteles, geležinkelio pervažą ir netgi viaduką. Per pastaruosius metus ženkliai sumažėjo vaikų sužeistų eismo įvykiuose skaičius (duomenys tikslinami kas mėnesį bendradarbiaujant su Kauno apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu). Manome, kad prie to didele dalimi prisidėjo ir saugaus eismo sampratos ugdymas naudojant praktinius interaktyvius metodus.
Please briefly explain why your initiative is a good example of improving road safety. 
Vaikai saugaus eismo taikyles mokosi nuo mažens. Jau į darželį vežamas vaikas turi žinoti, kad reikia sėdėti specialioje automobilininkėje kėdutėje, kad per kelią reikia eiti tik per pėsčiųjų perėją ir kt. Todėl, miestelio praktinė paskirtis įtvirtinti įvairaus amžiaus vaikų saugaus elgesio kelyje žinias ir įgūdžius. Nes tik dažnai kartojant, atliekant praktines užduotis ( vaikai gauna ,,misiją“ laikantis kelių eismo taisyklių, nukeliauti tam tikrą eismo atkarpą nuo taško A į tašką B, naudojantis Saugaus eismo miestelio planu, skenuojant Qr kodus ir atsakinėjant į juose užšifruotus klausimus) ir įtvirtinant jas ugdomas įprotis būti atsakingu, atsargiu ir saugiu eismo dalyviu.
How have you shared information about your project and its results? 
Saugaus eismo miestelio projektas buvo užbaigtas ir atidarytas 2021 m. rugpjūčio mėn. 30 dieną. Jis buvo pristatytas Kauno miesto visuomenei. Apie šio projekto įgyvendinimą informavo Lietuvos žiniasklaida (Lietuvos dienraščiai ,,Kauno diena“ (https://m.kauno.diena.lt/naujienos/kaunas/miesto-pulsas/kaunas-inese-naujoviu-i-lietuvos-zemelapi-iskilo-naujas-miestelis-saugenai-1040705) , ,,15 min“ (https://www.15min.lt/gazas/naujiena/saugukelyje-lt/kaune-iskilo-naujas-miestelis-saugenai-stiprins-vaiku-saugaus-eismo-igudzius-787-1557100), Lietuvos televizija LRT žinos ir kt.

Supporting materials