Please describe the project activities you carried/are carrying out and the time period over which these were implemented.
Program rozpoczął się od edycji pilotażowej realizowanej na terenie województwa pomorskiego. Partnerem programu jest Grupa LOTOS. Ambasadorem został wielokrotny mistrz Europy i Polski w rajdach samochodowych – Kajetan Kajetanowicz. Patronat nad programem objęli Komendant Główny Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Motoryzacji.
Przekaz programu oparto na trzech podstawowych elementach:
1. Pozytywny przekaz - nie karcimy i nie epatujemy strachem, tylko doceniamy i wzbudzamy ambicje.
2. Utrwalamy pozytywny wzorzec – docieramy do osób, które niedawno zdali egzamin na prawo jazdy więc znają przepisy, mają podstawowe umiejętności a brakuje im doświadczenia.
3. Inwestujemy w kierowców na ich starcie – dając im narzędzia do działań, pomagamy doskonalić umiejętności.
„Mistrzowie w drodze” to promocja mistrzowskiej jazdy w wykonaniu młodych kierowców – mistrzowskiej, bo bezpiecznej, bo zgodnej z przepisami, bo pokazującej szacunek dla innych uczestników ruchu drogowego, bo opartej na umiejętnościach nabywanych od instruktorów nauki i technik jazdy. Założeniem jest, by nowe pokolenie kierowców wkraczało na drogi z większą świadomością, ale przede wszystkim z większymi umiejętnościami dlatego jednym z głównych filarów programu są szkolenia z doskonalenia techniki jazdy.
Edycja pilotażowa rozpoczęła się od wyjątkowych spotkań z osobami, które właśnie dowiedziały się o zdaniu egzaminu na prawo jazdy. W Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Gdańsku gratulowaliśmy wyniku egzaminu i zapraszaliśmy do udziału w konkursie, który nie tylko miał angażować całe grupy osób wkraczających do świata kierowców, ale przede wszystkim dać im możliwość podniesienia swoich umiejętności. Zadaniem uczestników konkursu było nagranie spotu promującego bezpieczną jazdę. Autorzy najlepszych spotów wzięli udział w szkoleniach techniki jazdy realizowanych na terenie Autodromu Pomorze w Pszczółkach. W zamieszczonym na stronie materiale filmowym uczestnicy sami wypowiadają się jak ogromne znaczenia miało dla nich uczestnictwo w takim szkoleniu: Mistrzowie w drodze (brd.org.pl) http://www.brd.org.pl/mistrzowiewdrodzematerialy/index.html
(materiał filmowy – Uczestnicy o szkoleniu). Opracowano także inne materiały filmowe dotyczące m.in. „jazdy na zderzaku”, znaczenia prędkości w ruchu drogowym, przygotowania do jazdy.
Kolejnym elementem programu była realizacja filmu „Mistrzowie w drodze” wraz z konspektem przygotowanym dla wychowawców uczniów szkół średnich. Film w niestandardowy sposób opowiada o niuansach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Podczas oglądania filmu odbiorcy dostają mnóstwo solidnej rajdowej szkoły od Kajetana Kajetanowicza, wielokrotnego mistrza rajdowego Europy i Polski. Kiedy kończy "Kajto", pojawia się Barman Roger Kowalski - opowiada o tych, którzy z kluczykami zasiadają do kilku głębszych przy barze. W filmie wypowiedzieli się także młodzi sprawcy wypadków drogowych, którzy zamiast kontynuować naukę, czy realizować swoje zawodowe aspiracje odbywają karę w więzieniu.
W 2021 roku do programu zostały zaproszone także ośrodki szkolenia kierowców, które zachęcały swoich kursantów do zgłoszenia się do programu. To oni angażowali swoich kursantów do udziału w aktywnościach z brd i motywowali do dalszej edukacji praktycznej i teoretycznej w tym zakresie. Kursanci po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, mieli możliwość zakwalifikowania się na szkolenie z doskonalenia techniki jazdy poprzez wypełnienie testu on-line, który dostępny był na stronie www.brd.org.pl/mistrzowie-w-drodze.
Kierowcy, którzy zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdem nie dłużej niż dwa lata wcześniej, także mieli szansę na udział w szkoleniach na torze. Mogli wystartować w konkursie, w którym należało przygotować i przesłać materiał promujący bezpieczną jazdę film/mem/scenariusz/plakat. W drugiej edycji wspólnie z Policją zrealizowano także warsztaty edukacyjne w ostatnich klasach szkół średnich. Zajęcia miały zwrócić uwagę młodych uczestników ruchu drogowego na konieczność reedukacji i podnoszenia swoich umiejętności.
Z uczestników konkursów promujących bezpieczną jazdę i z wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym wyłoniono 95 uczestników szkoleń. Szkolenia odbyły się w pięciu specjalistycznych ośrodkach. Pod okiem instruktorów techniki jazdy z dużym doświadczeniem zawodowym młodzi kierowcy mogli zweryfikować swoje umiejętności i uzupełnić swoją wiedzę.
Trzecia edycja programu rozpoczęła się w maju bieżącego roku. Tym razem zachęcano dyrektorów szkół średnich, by zgłosili chęć realizacji warsztatów z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w swojej placówce. Po pierwszych trzech tygodniach od rozpoczęcia programu zgłoszono ponad 1200 uczestników, a po niespełna miesiącu przyjmowania zgłoszeń jest ich już ponad 8 tys. Program warsztatów został znacznie wzbogacony w stosunku do poprzedniej edycji i dostosowany w taki sposób, by maksymalnie zainteresować młodzież. Eksperci spotykają się z uczniami ostatnich klas szkół średnich, czyli osobami, które dopiero co zdały egzamin na prawo jazdy lub będą realizować kurs w najbliższym czasie. Podczas zajęć stwarzamy im możliwość nie tylko posłuchania o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, ale np. sprawdzenia refleksu, przekonania się dlaczego nie można jeździć po alkoholu czy narkotykach. Przygotowaliśmy dla nich ćwiczenia z alko i narkogoglami, refleksomierzem, symulatorem zderzeń oraz wagą przeciążeń. Komentarza podczas tych doświadczeń na bieżąco udziela psycholog transportu, instruktor techniki jazdy. W warsztatach biorą udział także przedstawiciele Policji. Poruszają zagadnienia związane nie tylko z koniecznością znajomości prawa, ale i jego rozumienia i przestrzegania. Uczestnicy mogą dowiedzieć się także, jak należy zachować się podczas kontroli drogowej, jakie narzędzia są wykorzystywane przez Policję do badania trzeźwości czy zawartości narkotyków. W programie wykorzystano formę warsztatów, bo stwarza ona możliwość dialogu, pozwala na to, by uczestnicy przedstawili swój punkt widzenia i by eksperci mogli się do niego odnieść.
Spośród uczestników warsztatów wyłaniamy tych, którzy wezmą udział w treningach techniki jazdy. W tej edycji zaplanowano treningi techniki jazdy dla 100 osób. Program treningów zawiera ćwiczenia ukazujące zalety prawidłowej pozycji za kierownicą, dobrej techniki obserwacji drogi, właściwej pracy rąk, hamowanie awaryjne z jednoczesną próbą ominięcia przeszkód, ćwiczenia doboru właściwego toru jazdy, a także reakcje na potencjalnie niebezpieczne, symulowane zjawiska podsterowności oraz nadsterowności, awaryjną zmianę pasa czy ćwiczenia obrazujące jakie konsekwencje niesie „jazda na zderzaku”.